Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ σε όλη τη χώρα!

Το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ έδωσε στη δημοσιότητα τους υποψήφιους βουλευτές του Κόμματος σε όλες τις εκλογικές περιφέρειες, τα οποία και παραθέτουμε παρακάτω.

Συνέντευξη του Δημ. Κουτσούμπα στην «Real News»Ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας, παρουσιάζοντας τη σύνθεση των ψηφοδελτίων του Κόμματος, τόνισε πως στις εκλογές της 7ης Ιούλη κρίνεται το πόσο ισχυρό θα είναι το ΚΚΕ, για να δυναμώσουν η αντίσταση, η αντεπίθεση, η ελπίδα, η κοινωνική ευημερία.

Επίσης παρουσίασε ολόκληρο το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΚΚΕ με επικεφαλής την Αλέκα Παπαρήγα και τον μουσικοσυνθέτη Θάνο Μικρούτσικο στην τιμητική 12η θέση.

Ο Δημήτρης Κουτσούμπας θα είναι υποψήφιος στην εκλογική περιφέρεια Δυτικού Τομέα Αθηνών, στην εκλογική περιφέρεια Α’ Θεσσαλονίκης και στην εκλογική περιφέρεια Βοιωτίας.

Τους υποψήφιους του ΚΚΕ στις εκλογικές περιφέρειες της Αττικής μπορείτε να τους δείτε εδώ.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην Κεντρική Μακεδονία

Α’ Θεσσαλονίκης

  1. Κουτσούμπας Δημήτρης: Γενικός Γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ.
  2. Αβραμίδου Σοφία: Ιδιωτική υπάλληλος, σύμβουλος στην τοπική κοινότητα Εύοσμου.
  3. Αβραμόπουλος Σωτήρης: Πολιτικός μηχανικός, περιφερειακός σύμβουλος Κεντρικής Μακεδονίας.
  4. Αγαθαγγέλου Νίκος: Συνταξιούχος εκπαιδευτικός.
  5. Γεωργιάδου Αναστασία: Μεταπτυχιακή φοιτήτρια γερμανικής Φιλολογίας.
  6. Δελής Γιάννης: Εκπαιδευτικός, βουλευτής του ΚΚΕ.
  7. Ζαριανόπουλος Σωτήρης: Τραπεζοϋπάλληλος, δημοτικός Σύμβουλος στο Δήμο Θεσσαλονίκης.
  8. Καλαντίδου Σοφία: Συνταξιούχος εμποροϋπάλληλος, μέλος του ΔΣ Συνταξιούχων ΙΚΑ.
  9. Καπετανγιώργη Ράνια: Αυτοαπασχολούμενη, πρόεδρος του Συλλόγου Μικρών και Αυτοαπασχολούμενων Εμπόρων Θεσσαλονίκης.
  10. Κοκονάς Θανάσης: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος της Ομοσπονδίας Γονέων της Κεντρικής Μακεδονίας.
  11. Κουτσουράς Θανάσης: Πρόεδρος του Συνδικάτου Οικοδόμων Θεσσαλονίκης.
  12. Μαργαρίτης Γιώργος: Καθηγητής Σύγχρονης Ιστορίας στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ.
  13. Μητσιάκος Γιώργος: Πρόεδρος της Νεογνολογικής Εταιρείας, μέλος του ΔΣ Εργαζομένων Νοσοκομείου Παπαγεωργίου.
  14. Μπακιρλή Ελένη: Νοσηλεύτρια, μέλος του ΔΣ του Σωματείου ΑΧΕΠΑ, μέλος ΓΣ ΠΟΕΔΗΝ και μέλος ΓΣ ΑΔΕΔΥ.
  15. Παπαδοπούλου Σοφία: Συμβασιούχος στο ΚΘΒΕ, πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Καλαμαριάς.
  16. Ραδίσης Παντελής: Δικηγόρος, διετέλεσε αντιπρόεδρος του ΔΣ του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης.
  17. Ραϊζη Ηλέκτρα: Μέλος του Προεδρείου της ΟΓΕ.
  18. Τατσιούλη Ανθή: Μουσικός.
  19. Τσιαούσης Κυριάκος: Εργαζόμενος στον επισιτισμό, πρόεδρος του Συνδικάτου Εργατοϋπαλλήλων Τουριστικών – Επισιτιστικών Επιχειρήσεων (ΣΕΤΕΠΕ) Θεσσαλονίκης/ Πιερίας/ Χαλκιδικής.
  20. Τσίντζιλης Γιώργος: Συνταξιούχος καθηγητής φυσικής αγωγής, μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ και του ΔΣ του ΓΣ Ηρακλή.

Β’ Θεσσαλονίκης

  1. Αφεντουλίδου Κωνσταντίνα: Αρχιτέκτονας μηχανικός.
  2. Βαρδαλής Θανάσης: Συνταξιούχος ΟΤΑ, βουλευτής του ΚΚΕ.
  3. Ιγνατιάδης Θόδωρος: Αυτοαπασχολούμενος κτηνίατρος, περιφερειακός Σύμβουλος Κεντρικής Μακεδονίας.
  4. Ιντζές Κώστας: Αυτοαπασχολούμενος.
  5. Καινουργιάκη Στέλλα: Ιδιωτική υπάλληλος.
  6. Μαυριδόπουλος Άγις: Αγρότης, μέλος του ΔΣ του Αγροτοκτηνοτροφικού Συλλόγου Λαγκαδά.
  7. Μιχαήλ Μιχαήλ: Απόστρατος ανθυποπυραγός του Πυροσβεστικού Σώματος.
  8. Μπαράκος Στάθης: Ναυτικός.
  9. Πολυκάρπου Σίσσυς: Εκπαιδευτικός μέλος του ΔΣ της ΕΔΟΘ.
  10. Στολτίδης Λεωνίδας: Υπάλληλος στον ΟΤΕ, μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας του ΠΑΜΕ, μέλος της διοίκησης της ΓΣΕΕ, μέλος του ΔΣ του ΕΚΘ.
  11. Χατζηκυριάκου Λίνα: Δκηγόρος, δημοτικός Σύμβουλος στο Δήμο Δέλτα.
  12. Χοροζίδη Κλεοπάτρα: Εργαζόμενη ΟΤΑ, πρόεδρος του σωματείου εργαζομένων στους ΟΤΑ Νομού Θεσσαλονίκης, μέλος του ΓΣ της ΠΟΕ – ΟΤΑ και μέλος του ΓΣ της ΑΔΕΔΥ.

Δ. Κουτσούμπας - Η απογοήτευση πρέπει να γίνει δημιουργία

Ημαθία

  1. Διάκογλου Γιάννης: Εργάτης, πρόεδρος του Σωματείου Τροφίμων – Ποτών Ημαθίας -Πέλλας.
  2. Ιακωβιδης Ηλίας: Εργάτης, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Αλεξάνδρειας.
  3. Σοφρόνωφ – Ταμπάκη Ιωάννα: Συνταξιούχος Δασκάλα, μελος του ΔΣ Σωματείου Συνταξιούχων Δημοσίου Ν.Ημαθίας.
  4. Τσιουλάκος Δημήτρης (Τάκης): Αγρότης, πρόεδρος Αγροτικού Συλλόγου «Μαρίνος Αντύπας».
  5. Τσουκαλάς Θωμάς: Γιατρός, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Νάουσας.
  6. Χατζηθεοδωρίδου Κυριακή (Κούλα): Εργαζόμενη VENUS, πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Βέροιας, αντιπρόεδρος του Σωματείου Τροφίμων Ποτών Ημαθίας Πέλλας.

Κιλκίς

  1. Αλτιπαρμακίδου Μαρία (Ρία): Υπάλληλος σε συμβολαιογραφικό γραφείο, μέλος του Γραφείου της ΚΝΕ, μέλος του Σωματείου Υπαλλήλων Συμβολαιογράφων Κεντρικής Μακεδονίας.
  2. Σιδηρόπουλος Κώστας: Εκπαιδευτικός, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Παιονίας.
  3. Τσαουσίδης Κώστας: Αυτοαπασχολούμενος λογιστής, μέλος της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών Κιλκίς.
  4. Φαχουρίδης Γιάννης: Αρχιτέκτων Μηχανικός, πρόεδρος Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Κιλκίς, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Κιλκίς.
  5. Χατζή Ειρήνη: Αγρότισσα: πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Κιλκίς, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 2ου Δημοτικού Σχολείου Πολυκάστρου.

Πέλλα

  1. Δρόσογλου Σταύρος: Συνταξιούχος ΟΤΑ.
  2. Μπούφκας Γιάννης: Εμποροϋπάλληλος γραμματέας του ΔΣ του Σωματείου «Lidl».
  3. Παπαδοπούλου Ολυμπία: Συνταξιούχος ιδιωτικός Υπάλληλος, Δημοτική Σύμβουλος Δήμου Πέλλας.
  4. Σουμελίδης Γιάννης: Αγρότης, μέλος του ΔΣ του Αγροτικού Συλλόγου Γυψοχωρίου.
  5. Τσιτσάνγκας Μπάμπης: Λογιστής, Δημοτικός Σύμβουλος στο Δήμο Έδεσσας.
  6. Χατζηβασιλειάδου Αικατερίνη (Καίτη): Λογίστρια – Φοροτεχνικός Μέλος ΔΣ του Συλλόγου Φοροτεχνικών Πέλλας.

Πιερία

  1. Ζαχαρόπουλος Αχιλλέας: Νοσοκομειακός γιατρός, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου, μέλος του ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Πιερίας.
  2. Νικολάου Στέλλα: Ιδιωτικός Υπάλληλος Πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών υπαλλήλων Πιερίας.
  3. Ντότσικας Χαράλαμπος: Συμβασιούχος ΟΤΑ ηλεκτροτεχνίτης.
  4. Ρούτσας Αλέξανδρος: Αυτοαπασχολούμενος (παγοπώλης), πρόεδρος Συλλόγου Γονέων Κηδεμόνων Ενιαίου Επαγγελματικού Ειδικού Γυμνασίου Λυκείου Κατερίνης.
  5. Σκούφας Γιάννης: Κτηνοτρόφος, μέλος του ΔΣ του Κτηνοτροφικού Συλλόγου «Αγιος Μόδεστος».
  6. Τηλέγραφου Αναστασία (Τασούλα): Λογίστρια, πρόεδρος του Συλλόγου Γυναικών Λιτοχώρου.

Σέρρες

  1. Αγγελάκης Χρήστος: Συμβασιούχος υπάλληλος, μέλος του ΔΣ Συνδικάτου Οικοδόμων Ν.Σερρών.
  2. Βερτζώνης Εμμανούηλ (Μάνος): Αρχιτέκτονας Μηχανικός, μέλος του ΔΣ Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Αττικής.
  3. Μπρούντζιου Ζωή: Εκπαιδευτικός στην Ιδιωτική Εκπαίδευση.
  4. Παναγιώτου Θεμιστοκλής (Θέμης): Αυτοαπασχολούμενος σε επιχείρηση Μετάλλου.
  5. Σαραντίδου Ερμοφύλη (Φιλιώ): Υπάλληλος ΔΕΥΑΣ πρώην Περιφερειακή Σύμβουλος.
  6. Σπέντζου Ευθυμία (Έφη): Νοσοκομειακός γιατρός.
  7. Φαρμάκη Βαγγελιώ: Εκπαιδευτικός στην Ιδιωτική Εκπαίδευση.
  8. Χουβαρδάς Γιάννης: Πολιτικός Επιστήμονας, πρόεδρος Συλλόγου Κινητικά Αναπήρων.

Χαλκιδική

  1. Ζαχαριάδης Δημήτρης: Συνταξιούχος ΙΚΑ, πρώην Δήμαρχος Τριανδρίας.
  2. Λυρτζής Δημήτρης: Οικοδόμος, μέλος του ΔΣ του Συνδικάτου Οικοδόμων.
  3. Μωυσιάδου Χριστίνα: Γραφίστρια, μέλος του Σωματείου Γραφικών Τεχνών Τύπου – Χάρτου Κεντρικής Μακεδονίας.
  4. Παντελής Λάζαρος: Αυτοαπασχολούμενος στην εστίαση.
  5. Χριστιανού Αγγελική: Συνταξιούχος Δασκάλα, Δημοτική Σύμβουλος Δ. Πολυγύρου.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ σε Ανατολική Μακεδονία και Θράκη

Έβρος

  1. Γκατζίδης Σταμάτης: Συνταξιούχος δάσκαλος, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Ορεστιάδας.
  2. Δευτεραίος Σάββας: Γιατρός, επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Ιατρικής του ΔΠΘ στην Ακτινολογία, μέλος του ΔΣ της Ένωσης Ιατρών Θράκης, μέλος ΔΣ της Ελληνικής Ακτινολογικής Εταιρείας, μέλος του ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Έβρου, δημοτικός σύμβουλος Δ. Αλεξανδρούπολης.
  3. Μιχαηλίδης Σιδέρης: Γεωπόνος, Γραμματέας ΤΕ Έβρου.
  4. Σίσκου Άννα Μαρία: Λογοθεραπεύτρια, αντιπρόεδρος του Συλλόγου Γυναικών Αλεξανδρούπολης (ΟΓΕ).
  5. Τρέλλη Φανή: Συνταξιούχος ΙΚΑ, πρόεδρος σωματείου συνταξιούχων ΙΚΑ Ν. Έβρου, μέλος ΔΣ της Ομοσπονδίας ΙΚΑ Ελλάδας, Δημοτική Σύμβουλος Δ. Αλεξανδρούπολης.
  6. Χιώνης Γιάννης: Ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος του ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Έβρου, γραμματέας του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Αλεξανδρούπολης.

Δράμα

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Δράμα

  1. Καψιμάνη Ευαγγελία: Ιδιωτική υπάλληλος, άνεργη, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Δράμας.
  2. Κοτζομπάσης Γιάννης: Εργαζόμενος στην ιδιωτική εκπαίδευση, υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ, μέλος του ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Δράμας, γραμματέας του σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Εμποροϋπαλλήλων Ν.Δράμας.
  3. Μάλλη Μαρία: Εκπαιδευτικός στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας, μέλος Εκτελεστικής Γραμματείας Νομαρχιακού Τμήματος ΑΔΕΔΥ, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Δράμας.
  4. Μήτρου Γιώργος: Αυτοαπασχολούμενος αρχιτέκτονας τοπίου,Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Δράμας.
  5. Μπατζέλας Σταύρος: Αγρότης συνταξιούχος.

Καβάλα

  1. Γιαγκίδης Γιάννης: Ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Καβάλας, πρόεδρος σωματείου Εμποροϋπαλλήλων Καβάλας.
  2. Καραγεώργη Αναστασία: Ιδιωτικός υπάλληλος, αντιπρόεδρος σωματείου Εμποροϋπαλλήλων Καβάλας.
  3. Κοντογεωργίου Θόδωρος: Αυτοαπασχολούμενος κουρέας, μέλος ΔΣ του Εμπορικού Συλλόγου Καβάλας, μέλος ΔΣ του Σωματείου Κουρέων – Κομμωτών Καβάλας.
  4. Πηλίτση Χαϊδουλα (Χάρις): Συνταξιούχος ΙΚΑ, Δημοτική Σύμβουλος Δ. Νέστου.
  5. Συμεωνίδης Θόδωρος: Αυτοαπασχολούμενος γεωπόνος, Περιφερειακός Σύμβουλος Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης.
  6. Χριστοδουλέα Αλεξάνδρα: Θεατρολόγος – ηθοποιός.

Ξάνθη

  1. Βακιρτζής Βαγγέλης: Αυτοαπασχολούμενος κουρέας, μέλος του ΔΣ του Επαγγελματοβιοτεχνικού Επιμελητηρίου Ξάνθης, ιδρυτικό μέλος του xanthirunners.
  2. Μαχαιρίδου Παρασκευή: Δημόσιος υπάλληλος στην Κοινωνική Πρόνοια της Περιφερειας Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης Μέλος του ΔΣ της ΟΓΕ.
  3. Ρόιδου Παναγιώτα: Ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Ξάνθης, πρόεδρος Ένωσης Ιδιωτικών Υπαλλήλων και Εμποροϋπαλλήλων, γραμματέας Ένωσης Γονέων Ξάνθης, πρόεδρος του ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου δημοτικού σχολείου Ξάνθης.
  4. Φωτιάδης Χαράλαμπος: Αυτοαπασχολούμενος φαρμακοποιός, μέλος ΔΣ ΠΕΑΕΑ – ΔΣΕ, μέλος του ΔΣ του Φαρμακευτικού Συλλόγου Ξάνθης και του ΣΥΦΑΞ.
  5. Χατζόγλου Μουράτ: Εργαζόμενος στον επισιτισμό, μέλος ΔΣ της Ένωσης Ιδιωτικών Υπαλλήλων και Εμποροϋπαλλήλων Νομού Ξάνθης.

Ροδόπη

  1. Χατσή Αλή Αλή: Αυτοαπασχολούμενος λογιστής, συνεργαζόμενος.
  2. Κασαπαντωνίου Αμαλία: Εργαζόμενη στον επισιτισμό, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ροδόπης.
  3. Ταξοπούλου Κατερίνα: Ιδιωτικός εκπαιδευτικός (φιλόλογος), μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Κομοτηνής.
  4. Αρναούτ Μουσταφά Μουμίν Τζελαετίν: Αυτοαπασχολούμενος στην εστίαση – αγρότης.
  5. Φακιρίδης Νίκος: Συνταξιούχος γιατρός, παιδίατρος μέλος Εθνικού Συμβουλίου ΕΕΔΥΕ.

η ομιλία του δημήτρη κουτσούμπαΟι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Δυτική Μακεδονία

Γρεβενά

  1. Γκουτζηκώστα Κατερίνα: Οικονομολόγος, ιδιωτικός υπάλληλος.
  2. Κλεισιάρης Γιάννης: Εργάτης σε εταιρεία επεξεργασίας ξύλου, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Γρεβενών, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Γρεβενών, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Γρεβενών.
  3. Κουρμούλης Γιάννης: Διοικητικός υπάλληλος ΑΠΘ, φυσικός, με μεταπτυχιακό στη ραδιοηλεκτρολογία, μέλος του Γενικού Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ, μέλος ΔΣ Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού ΑΠΘ, μέλος Γραμματείας Θεσσαλονίκης του ΠΑΜΕ.

Καστοριά

  1. Αθανασιάδης Κώστας: Συνταξιούχος χημικός μηχανικός, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Άργους Ορεστικού.
  2. Γραμμένου Γιαννούλα (Αννέτα): Φυσικός, Δημοτική Σύμβουλος Δ. Άργους Ορεστικού.
  3. Ζέγα Γεωργία: Γουνεργάτρια, Πρόεδρος Σωματείου Γουνεργατών Καστοριάς.
  4. Κανάτσιος Γιάννης: Τεχνολόγος Εμπορίας και Διαφήμισης, ιδιωτικός υπάλληλος.

Κοζάνη

  1. Αδαμίδου Σοφία: Δημοσιογράφος, συγγραφέας, μελος ΔΣ του Μορφωτικού Ιδρύματος Ένωσης Συντακτών, μέλος της Εταιρείας Θεατρικών Συγγραφέων.
  2. Αντάρας Κώστας: Απόφοιτος Ιστορικού – Αρχαιολογικού του ΑΠΘ.
  3. Κουδούνας Γιώργος: Ιδιωτικός υπάλληλος, απόφοιτος πληροφορικής, πρόεδρος ΔΣ Συνδικάτου Εμποροϋπαλλήλων και Υπαλλήλων Υπηρεσιών Εορδαίας, πρόεδρος παραρτήματος Πτολεμαϊδας του ΕΣΥΝ.
  4. Κουζιάκη Θεοδώρα – Ματίνα (Τίνα): Ψυχολόγος, Γραμματέας ΤΕ Κοζάνης.
  5. Λαμπαδά Χάρις: Επικουρική γιατρός στο Γενικό Νοσοκομείο Κοζάνης, μέλος ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης.
  6. Ταταρίδης Πέτρος: Εργαζόμενος ΔΕΗ, ηλεκτροτεχνίτης πρόεδρος ΔΣ του Σωματείου Εργατοτεχνιτών και Εργαζομένων στην Ενέργεια, μέλος ΔΣ του Σωματείου «Σπάρτακος».
  7. Τσίγκα Ευθυμία (Έφη): Αυτοαπασχολούμενη γεωπόνος, μέλος ΔΣ της ΟΓΕ.

Φλώρινα

  1. Ελευθεριάδης Κυριάκος: Αυτοαπασχολούμενος αρχιτέκτων μηχανικός – σχεδιαστής, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Αμυνταίου.
  2. Αλεξίου Βαγγέλης: Δασεργάτης, μέλος ΔΣ Σωματείου Δασεργατών Φλώρινας.
  3. Στόικου Αφροδίτη: Ιδιωτικός υπάλληλος.
  4. Τορλαχίδου Παναγιώτα (Γιώτα): Πτυχιούχος της Σχολής Διοίκησης Οικονομίας Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, πρόεδρος Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων και Ιδιωτικών Υπαλλήλων Φλώρινας, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Φλώρινας, ΔΣ του Συλλόγου Γονέων του 6ου νηπιαγωγείου Φλώρινας.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Θεσσαλία

Τρίκαλα

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στα Τρίκαλα

  1. Καϊκης Γιώργος: Εκπαιδευτικός, καθηγητής φυσικής αγωγής δημοτικός σύμβουλος Τρικκαίων.
  2. Κανταρτζής Αχιλλέας: Δικηγόρος, Γραμματέας Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΚΚΕ.
  3. Καπέτη Γεωργία: Αδιόριστη Εκπαιδευτικός, φιλόλογος, μέλος του σωματείου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Θεσσαλίας.
  4. Λιατίφης Γιώργος: Εργαζόμενος στη ΦΑΓΕ, μηχανολόγος μηχανικός, πρόεδρος Συνδικάτου Γάλακτος -Τροφίμων και Ποτών, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Τρικάλων, αντιπρόεδρος σωματείου εργαζομένων στη ΦΑΓΕ, μέλος της Διοίκησης της Ομοσπονδίας, δημοτικός σύμβουλος Τρικκαίων.
  5. Ντουρλιός Λάμπρος: Αυτοαπασχολούμενος πολιτικός μηχανικός.
  6. Πετράκη Ειρήνη: Αυτοαπασχολούμενη αρχιτέκτων μηχανικός, πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Τρικάλων, μέλος του ΤΕΕ.

Καρδίτσα

  1. Γάζος Έκτορας: Νοσοκομειακός γιατρός, γυναικολόγος, μέλος του ΔΣ Εργαζομένων Νοσοκομείου Καρδίτσας, μέλος ΔΣ Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Καρδίτσας, Δημοτικός Σύμβουλος.
  2. Κούτρα Χαρίκλεια: Ιδιωτική Υπάλληλος, μέλος του ΔΣ Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων.
  3. Μπεκιάρη Χριστίνα: Πτυχιούχος Δημόσιας Διοίκησης Παντείου, μέλος Επιτροπής Περιοχής Θεσσαλίας.
  4. Πολυγένης Αριστοτέλης: Αγρότης, μέλος ΔΣ Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Καρδίτσας, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Παλαμά.
  5. Τέγος Νίκος: Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός.
  6. Τσιούτρας Γιάννης: Αγρότης, Οργανωτικός Γραμματέας Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Καρδίτσας.

Λάρισα

  1. Αβρανάς Δημήτρης: Οδοντίατρος, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Ελασσόνας.
  2. Αρζομανίδης Γιάννης: Ελεύθερος επαγγελματίας, ασχολείται με τη διαφήμιση, το marketing και την ενέργεια, συνεργαζόμενος.
  3. Γαβαλά Μαρία: Δικηγόρος.
  4. Δασκαλάκη Αγγέλα: Υπάλληλος ΚΕΕΛΠΝΟ, πρόεδρος Σωματείου Εμποροϋπαλλήλων Ν.Λάρισας, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Λάρισας, μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής του ΕΚΝΑ.
  5. Καρυώτη Κυριακή (Κική): Εκπαιδευτικός στην ιδιωτική εκπαίδευση, πρόεδρος Ένωσης Συλλόγων Γυναικών Λάρισας, μέλος του ΔΣ της ΟΓΕ.
  6. Κρίκης Πέτρος: Αυτοαπασχολούμενος, καθηγητής φυσικής αγωγής με ειδικότητα στην πάλη, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Λάρισας.
  7. Λαμπρούλης Γιώργος: Νοσοκομειακός γιατρός, πνευμονολόγος Βουλευτής.
  8. Μαρούδας Ρίζος: Αγρότης, πρόεδρος Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Νομού Λάρισας, μέλος της Γραμματείας της Πανελλήνιας Επιτροπής Μπλόκων.
  9. Πάσχου Κατερίνα: Εκπαιδευτικός στην ιδιωτική εκπαίδευση, μέλος του ΔΣ Συλλόγου Γυναικών Λάρισας, μέλος του ΔΣ της ΟΓΕ.
  10. Τσιαπλές Αναστάσιος (Τάσος): Ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Λάρισας, Περιφερειακός Σύμβουλος Θεσσαλίας.
  11. Τσικριτσής Αστέριος (Στέλιος): Αγρότης, Γραμματέας της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Νομού Λάρισας, πρόεδρος Αγροτικών Συλλόγων Τυρνάβου, Δημοτικός Σύμβουλος Τυρνάβου.

Μαγνησία

  1. Ακρίβου Μυρτώ: Εκπαιδευτικός στην ιδιωτική εκπαίδευση από την περιοχή του Αλίμου.
  2. Ρούση – Κωτή Αγορή (Ρίτσα): Εκπαιδευτικός, μέλος ΔΣ της ΟΓΕ, πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Μαγνησίας.
  3. Ρηγάκη Κωνσταντίνα: Εκπαιδευτικός – Αναπληρώτρια.
  4. Ριζόπουλος Αποστόλης: Εκπαιδευτικός, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Βόλου.
  5. Ρούσσας Γιώργος: Συνταξιούχος, πρόεδρος Σωμ. Συνταξιούχων ΙΚΑ Μαγνησίας, αναπληρωτής γραμματέας της Ομοσπονδίας Συνταξιούχων ΙΚΑ Ελλάδας.
  6. Στεργίου Κώστας: Μεταλλεργάτης, βουλευτής Μαγνησίας, πρόεδρος Σωματείου Μετάλλου «Μήτσος Παπαρήγας», μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Βόλου και Ομοσπονδίας Μετάλλου.
  7. Τζιουμάκης Δημήτρης: Ηθοποιός.
  8. Τσαλούχας Θεόδωρος: Συνταξιούχος Δημοτικός Υπάλληλος, Δημοτικός Σύμβουλος Βόλου.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην Ήπειρο

Άρτα

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην Άρτα

  1. Αλιφτήρας Γιώργος: Οικοδόμος, Πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Άρτας.
  2. Αναγνώστου – Τσούτσης Γρηγόρης: Ιστορικός Τέχνης, Οργανωτικός Γραμματέας ΕΕΔΥΕ.
  3. Ζορμπά – Ζιώβα Φρειδερίκη (Ρίτα): Αυτοαπασχολούμενη φαρμακοποιός, αντιπρόεδρος Φαρμακευτικού Συλλόγου Άρτας, αντιπρόσωπος Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου.
  4. Πανοδήμου Λαμπρινή: Αγρότισσα.
  5. Σπανός Γιώργος: Αυτοαπασχολούμενος γιατρός.

Θεσπρωτία

  1. Γκίκας Σωτήρης: Οικοδόμος, πρόεδρος Συνδικάτου Οικοδόμων Θεσπρωτίας.
  2. Μπρέστας Νικόλαος – Ορέστης: Αυτοαπασχολούμενος φαρμακοποιός.
  3. Ρεπάνη – Ρέγκα Νικολέτα: Δασκάλα.
  4. Τσουρά Μαρία: Ιδιωτική υπάλληλος, μέλος ΔΣ Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Θεσπρωτίας.

Ιωάννινα

  1. Έξαρχος Νίκος: Οικοδόμος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων.
  2. Μπόμπολη Αφροδίτη: Δασκάλα, Γραφείο ΚΣ ΚΝΕ.
  3. Νάκος Θανάσης: Οικοδόμος, πρόεδρος Σωματείου Οικοδόμων Ιωαννίνων.
  4. Παππάς Χαράλαμπος: Νοσοκομειακός γιατρός, νεφρολόγος, Γραμματέας Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείων Ηπείρου.
  5. Τασιούλας Τάκης: Αυτοαπασχολούμενος ηλεκτρολόγος, μέλος ΔΣ ΓΣΕΒΕΕ, Δημοτικός Σύμβουλος Ιωαννιτών, μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Ηλεκτρολόγων Ελλάδας.
  6. Τουλκιαρίδου Χριστίνα: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ιωαννίνων, μέλος της Διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Ιωαννίνων.
  7. Τσουμάνη Ολγα (Όλυ): Δικηγόρος, Περιφερειακή Σύμβουλος.

Πρέβεζα

  1. Κυρλάς Κωνσταντίνος: Νοσοκομειακός γιατρός, πρώην πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Πρέβεζας, μέλος ΔΣ Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Ηπείρου, ΓΣ ΟΕΝΓΕ, νεοεκλεγείς Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Πρέβεζας.
  2. Μαλεζά Ζηνοβία: Ιδιωτικός υπάλληλος.
  3. Παπαδημητρίου Ειρήνη: Αυτοαπασχολούμενος γιατρός, μέλος ΔΣ της Επιτροπής Ειρήνης Πρέβεζας, δημοτική σύμβουλος του Δ.Πρέβαζας.
  4. Πούμπης Γεώργιος: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στα Ιόνια Νησιά

η ομιλία του δημήτρη κουτσούμπαΖάκυνθος

  1. Βρυώνης Αντώνης: Τεχνολόγος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος, αντιπρόεδρος σωματείου πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ Ζακύνθου.
  2. Καλογερία Μαίρη: Δικηγόρος.
  3. Κωνσταντίνου Γιώργος: Τραπεζοϋπάλληλος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Ζακύνθου.

Κέρκυρα

  1. Αρμενιάκος Βασίλης: Αγρότης, πρόεδρος Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Κέρκυρας, δημοτικός σύμβουλος στο Δ. Νότιας Κέρκυρας.
  2. Μπαλού Αλεξάνδρα: Συνταξιούχος τραπεζοϋπάλληλος, Περιφερειακή Σύμβουλος Ιονίων Νήσων.
  3. Πελάης Σταμάτης: Ξενοδοχοϋπάλληλος, συνεργαζόμενος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Κέρκυρας, πρόεδρος Συνδέσμου Ξεν/λων Κέρκυρας, μέλος της Διοίκησης της ΓΣΕΕ.
  4. Σαϊτά Μαριλένα: Ιδιωτική εκπαιδευτικός, μαθηματικός, Γραμματέας Τομεακού Συμβουλίου Κέρκυρας της ΚΝΕ.
  5. Χαραλάμπους Μυρσίνη: Ξενοδοχοϋπάλληλος, αρχαιολόγος.

Κεφαλονιά – Ιθάκη

  1. Αλιβιζάτος Διονύσης: Συνταξιούχος, ναυτεργάτης Γραμματέας ΤΕ Κεφαλονιάς – Ιθάκης.
  2. Μαντζουράτος Δημήτρης: Εκπαιδευτικός, πρόεδρος ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης.
  3. Ποταμιάνου Σοφία: Εκπαιδευτικός, Γεν. Γραμματέας ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης.

Λευκάδα

  1. Βεργίνης Χρήστος: Νοσηλευτής στο νοσοκομείο Λευκάδας, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων Γενικού Νοσοκομείου.
  2. Βεροιώτης Αλέξανδρος (Αλέκος): Ελαιοχρωματιστής, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας.
  3. Πλα Καρύδη Δανάη: Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών, εργαζόμενη στο ερευνητικό κέντρο «Αθηνά», Γραμματέας Σωματείου Εργαζομένων Ερευνητικού Κέντρου «Αθηνά».

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην Ανατολική Στερεά

Βοιωτία

  1. Κουτσούμπας Δημήτρης: Γενικός Γραμματέας της Κεντρική Επιτροπής.
  2. Αρκουμάνης Πέτρος: Αυτοαπασχολούμενος γιατρός, Δημοτικός Σύμβουλος Λειβαδιάς.
  3. Δανασή – Διαμαντάρη Μαρία: Αυτοαπασχολούμενη φαρμακοποιός.
  4. Τάτση Αναστασία (Νατάσα): Ιδιωτική Υπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων.
  5. Τουλουμάκος Αντώνης: Δικηγόρος, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Θήβας.

Εύβοια

  1. Αυλωνίτη Δήμητρα (Τάνια): Καθηγήτρια Αγγλικών.
  2. Γεωργαντζής Βαγγέλης Ρετσινάς: Πρόεδρος Ρετσινάδων Εύβοιας.
  3. Μαρίνος Γιώργος: Μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ.
  4. Νικολάου Γιώργος: Βιομηχανικός Εργάτης, πρόεδρος Επιχειρησιακού Σωματείου Eurodrip.
  5. Ντούρου Ιωάννα (Σοφία): Συνταξιούχος εκπαιδευτικός, Περιφερειακή Σύμβουλος.
  6. Παπασωτηρίου Βασίλης: Μηχανολόγος Μηχανικός.
  7. Τζαβάρας Γιάννης: Βιομηχανικός Εργάτης, πρόεδρος Συνδικάτου Τροφίμων -Ποτών Εύβοιας Βοιωτίας.
  8. Τσιβίκα Γρανέτα: Αυτοαπασχολούμενη γιατρός, μέλος του ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Χαλκίδας.

Ευρυτανία

  1. Γιαννούλης Γιάννης: Οικοδόμος.
  2. Παπαροϊδάμης Βασίλης: Τραπεζοϋπάλληλος, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Καρπενησίου.
  3. Σταμούλη Ελπίδα: Εκπαιδευτικός.

Φθιώτιδα

  1. Αλεξόπουλος Αλέξης: Οικοδόμος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Λαμίας.
  2. Αναγνωστοπούλου Παναγιώτα (Γιώτα): Εκπαιδευτικός, πρόεδρος Ομάδας Γυναικών Λαμίας ΟΓΕ.
  3. Αντωνιάδης Βασίλης: Νοσοκομειακός γιατρός, μέλος ΔΣ της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Λαμίας και του Ιατρικού Συλλόγου Λαμίας.
  4. Γεροκούδη Δήμητρα: Μεταφράστρια.
  5. Μπασδέκης Κώστας: Γεωπόνος.
  6. Μπαφούτσου Αντριάνα: Φιλόλογος.
  7. Πολίτης Παναγιώτης: Βιομηχανικός Εργάτης, πρόεδρος Συνδικάτου Μετάλλου Φθιώτιδας, γραμματέας σωματείου ΛΑΡΚΟ.

Φωκίδα

  1. Καραχασάνη Αρχοντία (Άντα): Ιδιωτικός Υπάλληλος, μέλος ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Ναυπάκτου – Δωρίδος.
  2. Παναγής Γιώργος: Ιδιωτικός Υπάλληλος.
  3. Τσελές Δρόσος: Μηχανικός Περιβάλλοντος.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Δυτική Ελλάδα

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ σε όλη τη χώραΑιτωλοακαρνανία

  1. Δήμας Δημήτρης: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Αγρινίου, Γραμματέας Εργατικού Κέντρου Αγρινίου.
  2. Καζαρίδη-Πατούλα Σοφία: Συνταξιούχος, Γραμματέας Σωματείου Εργαζομένων Ιματισμού Αγρινίου.
  3. Κατσιγιάννης Μιχάλης: Οικοδόμος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Αγρινίου.
  4. Κοτοπούλης Σπύρος: Αγρότης, πρόεδρος Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας, Περιφερειακός Σύμβουλος Δυτικής Ελλάδας.
  5. Κουτρούμπα Αθηνά: Φυσικός, Ιδιωτικός εκπαιδευτικός, Πρόεδρος σωματείου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Νομού Αιτωλοακαρνανίας.
  6. Κωνσταντακοπούλου Ειρήνη: Συνταξιούχος εκπαιδευτικός.
  7. Λαμπροκωστοπούλου Αλεξάνδρα: Αυτοαπασχολούμενος έμπορος, Γραμματέας ΤΕ Αιτωλοακαρνανίας.
  8. Μωραϊτης Νίκος: Βουλευτής, μέλος ΔΣ της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας.
  9. Παπαναστάσης Νίκος: Αντισυνταγματάρχης ε.α., μέλος του Εθνικού Συμβουλίου της ΕΕΔΥΕ.

Αχαΐα

  1. Αγγελόπουλος Δημήτρης: Οικοδόμος, Γραμματέας Εργατικού Κέντρου Πάτρας, Πρόεδρος Σωματείου Οικοδόμων.
  2. Ασπρούλιας Βασίλης: Νομικός.
  3. Γκέστα Ειρήνη: Συμβολαιογράφος, δημοτική σύμβουλος Πατρέων.
  4. Ζαμπάτη Αλεξάνδρα (Αλέκα): Αγρότισσα, Αντιπρόεδρος Αγροτικού Συλλόγου Αιγίου.
  5. Ζαρνάβαλου Σταυρούλα: Νηπιαγωγός, υπεύθυνη Παιδικού Χορευτικού Τμήματος Δήμου Πατρέων.
  6. Καραθανασόπουλος Νίκος: Οικονομολόγος, Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ.
  7. Κωνσταντοπούλου Βασιλική (Βάσια): Ιδιωτικός Υπάλληλος.
  8. Μάζης Ανδρέας: Νοσοκομειακός γιατρός, χειρούργος, συνεργαζόμενος.
  9. Παρίσης Σωτήρης: Ιδιωτικός Υπάλληλος, Οργανωτικός Γραμματέας Εργατικού Κέντρου Πάτρας.
  10. Σκιαδάς Παναγιώτης (Τάκης): Συνταξιούχος ΟΤΑ Δημοτικός Σύμβουλος Ερυμάνθου.
  11. Συμεωνίδης Γρηγόρης: Αντισμήναγος ιπτάμενος Πολεμικής Αεροπορίας ε.α. συνεργαζόμενος, μέλος Γραμματείας ΕΕΔΥΕ Πάτρας και Δυτικής Αχαΐας.
  12. Τζαμαλούκα Παναγιώτα (Τέτη): Δικηγόρος.

Ηλεία

  1. Αθανασόπουλος Τρύφων: Καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, πρόεδρος ΕΛΜΕ Ηλείας.
  2. Γιάνναρος Χρήστος: Μηχανικός Αυτοαπασχολούμενος, μέλος ΔΣ του Εμπορικού Επιμελητηρίου Ηλείας, Δημοτικός σύμβουλος Πύργου.
  3. Γιαννόπουλος Χρήστος: Αγρότης Πρόεδρος Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ηλείας, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Ζαχάρως.
  4. Καραπάνος Γιώργος: Συνταξιούχος αυτοαπασχολούμενος, επικεφαλής Γραμματείας ΕΕΔΥΕ Ηλείας.
  5. Ξενοστάθη Αθανασία (Σία): Συνταξιούχος ΕΛΤΑ, πρόεδρος Ομάδας γυναικών Πύργου της ΟΓΕ.
  6. Παναγιωτάρα Αναστασία (Νατάσα): Εμποροϋπάλληλος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Αμαλιάδας.
  7. Τσάση Ζωίτσα (Ζωή): Ξενοδοχοϋπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ξενοδοχοϋπαλλήλων Κάστρου-Κυλλήνης, Αντιπρόεδρος Εργατικού Κέντρου Αμαλιάδας.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Πελοπόννησο

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην ΑττικήΑργολίδα

  1. Αγγέλου Αναστάσιος (Τάσος): Εργάτης (οδηγός στο “Γάλα του ΜΟΡΙΑ), μέλος ΔΣ του Συνδκάτου Γάλακτος- Τροφίμων-Ποτών Αργολίδας.
  2. Αντωνίου Αναστάσιος (Τάσος): Γραφίστας.
  3. Γκόνης Κώστας: Συνταξιούχος Πολιτικός Μηχανικός, μέλος του Πειθαρχικού Συμβουλίου Περιφερειακού Τμήματος ΤΕΕ Πελοποννήσου.
  4. Καλαϊτζή Μαριάνθη (Μάρω): Εμποροϋπάλληλος, γραμματέας Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Αργολίδας.
  5. Μπαβελή Ναυσικά: Αγρότισσα, μέλος ΔΣ της ΟΓΕ, μέλος Προεδρείου Ομάδας Γυναικών Άργους.

Αρκαδία

  1. Διαμαντάκος Ηλίας: Αυτοαπασχολούμενος φωτογράφος.
  2. Μπουρσιάνης Ιωάννης: Συμβασιούχος ΔΕΗ, μελισσοκόμος, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων στην Ενέργεια Νομών Πελοποννήσου.
  3. Πανούση Παναγιώτα: Μηχανολόγος Μηχανικός, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Αρκαδίας, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων σε Εμπορικές Επιχειρήσεις, Υπηρεσίες Καταστήματα και ΑΕ Νομού Αρκαδίας.
  4. Ρουσάλης Ιωάννης: Αυτοαπασχολούμενος υδραυλικός-ηλεκτρολόγος.
  5. Φράγκου Σταυρούλα: Αυτοαπασχολούμενη στην εστίαση.

Κορινθία

  1. Αλωνιστιώτης Παναγιώτης (Τάκης): Συνταξιούχος βιομηχανικός εργάτης, πρόεδρος Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ Ν. Κορινθίας.
  2. Καζακοπούλου Ανθίππη: Αυτοαπασχολούμενη Λογίστρια, συνεργαζόμενη, μέλος ΔΣ Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 1ου δημοτικού σχολείου Κορίνθου.
  3. Κελλάρης Γιάννης: Εργαζόμενος ΔΕΥΑ Σικιωνίων, πρόεδρος Σωματείου εργαζομένων ΔΕΥΑ Σικιωνίων, μέλος ΔΣ Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων ΔΕΥΑ.
  4. Λάμπας Γιώργος: Ιδιωτικός Υπάλληλος.
  5. Μπόσνος Κώστας: Ξενοδοχοϋπάλληλος, μέλος ΔΣ του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ν. Κορινθίας.
  6. Τζέκου Παρασκευή (Βιβή): Προγραμματίστρια ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Λακωνία

  1. Αναστασάκος Δημήτρης: Αυτοαπασχολούμενος ξυλουργός, μέλος ΔΣ του πολιτιστικού συλλόγου Μαυροβουνίου, τοπικός Συμβουλος Γυθείου.
  2. Αρφάνης Δημήτρης: Λογιστής, ιδιωτικός Υπάλληλος, μέλος ΔΣ του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Λακωνίας.
  3. Λιονής Γρηγόρης: Μηχανολόγος Μηχανικός, Μέλος ΚΕ.
  4. Σεργιάδη Ζωή: Έμπορος.
  5. Φωτάκου Ελένη (Λένα): Αυτοαπασχολούμενη Δικηγόρος, μέλος ΔΣ Συλλόγου Γυναικών Σπάρτης.

Μεσσηνία

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην Άρτα

  1. Καντζιλιέρη Χριστίνα – Ελευθερία: Αυτοαπασχολούμενη κτηνίατρος, δημοτική Σύμβουλος Δ. Καλαμάτας.
  2. Κουτουμάνος Νίκος: Τεχνολόγος Γεωπόνος, γραμματέας Επιτροπής Περιοχής Πελοποννήσου.
  3. Κουφαλάκου Εύα: Τελειόφοιτη Ιατρικών Εργαστηρίων και εργαζόμενη στον επισιτισμό, γραμματέας Τομεακού Συμβουλίου Μεσσηνίας της ΚΝΕ.
  4. Λαμπρόπουλος Βαγγέλης: Εμποροϋπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Μεσσηνίας, μέλος του ΔΣ του ΕΚ Καλάμάτας.
  5. Νικολόπουλος Σπύρος: Αγρότης, γραμματέας του Αγροτοκτηνοτροφικού Συλλόγου Μεσσήνης, αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Πελοποννήσου.
  6. Σμυρνής Αργύρης: Πλοίαρχος Λιμενικού Σωματος ε.α.
  7. Χρηστέα Στέλλα: Μεταλλειολόγος μηχανικός του ΕΜΠ, ιδιοκτήτρια συνεργείου αυτοκινήτων.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Κρήτη

Ηράκλειο

  1. Αναστασάκη Μαρία: Ψυχίατρος.
  2. Ανδρουλάκη Κρυσταλένια (Λίνα): Διδακτορική Φοιτήτρια, υπάλληλος βιομηχανίας, μέλος ΔΣ του σωματείου εργαζομένων στην έρευνα Ν. Ηρακλείου.
  3. Γωνιανάκης Γιάννης: Οικοδόμος, πρόεδρος Συνδικάτου Οικοδόμων, μέλος ΔΣ Ομοσπονδίας Οικοδόμων Ελλάδας, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Ηρακλείου.
  4. Καρκαβάτσος Μανώλης: Αγρότης και αυτοαπασχολούμενος, πρόεδρος Αγροτικού Συλλόγου Αστερουσιών, δημοτικός σύμβουλος Δ. Αρχανών – Αστερουσίων.
  5. Κοκοσάλη Σαλούστρου Μαρία: Αρχαιολόγος, ιδιωτική υπάλληλος, δημοτική σύμβουλος Δ. Ηρακλείου, μέλος ΔΣ Παραρτήματος Κρήτης Συλλόγου Εκτακτων Αρχαιολόγων.
  6. Πατεράκης Νίκος: Αυτοαπασχολούμενος γιατρός, πνευμονολόγος, πρόεδρος Επιτροπής Ειρήνης Ηρακλείου.
  7. Ποθητού Γιάννα: Ιδιωτικός υπάλληλος.
  8. Σαλούστρος Δημόκριτος: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος Ένωσης Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηρακλείου, μέλος ΔΣ Εργατικού Κέντρου Ηρακλείου.
  9. Σκεπάρνης Γιώργος: Ηλεκτρονικός, αντιπρόεδρος Ενωσης Γονέων Δ. Ηρακλείου.
  10. Συντυχάκης Μανώλης: Κοινωνιολόγος, Βουλευτής Ηρακλείου.
  11. Σφακιανάκης Μιχάλης: Δικηγόρος.

Λασίθι

  1. Αβδή Ελένη: Εργαζόμενη στον Επισιτισμό Πρόεδρος Επιτροπής Ειρήνης Λασιθίου.
  2. Δαλαβέρου – Καρύδη Ειρήνη (Ρένα): Τραπεζοϋπάλληλος, δημοτική σύμβουλος Δ. Οροπεδίου.
  3. Σπηλιαρώτης Γιώργος: Τελωνειακός.
  4. Συμεωνίδης Σίμος: Αυτοαπασχολούμενος λογιστής, δημοτικός σύμβουλος Δ. Σητείας.

Ρέθυμνο

  1. Δακανάλη Ιωάννα: Αυτοαπασχολούμενη γιατρός, παιδίατρος.
  2. Δραμητινού Ελένη: Δημοτική υπάλληλος, συνταξιούχος, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Γυναικών Ρεθύμνου.
  3. Μανουσογιάννης Μανούσος: Ιδιωτικός υπάλληλος, δημοτικός σύμβουλος Δ. Ρεθύμνου, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ρεθύμνου.
  4. Ρούλιος Αντώνης: Πολιτικός μηχανικός, ΤΕ Δημοτική Σύμβουλος Δ. Ανωγείων.

Χανιά

  1. Γαυγιωτάκη Μαρία: Καθηγήτρια ΕΠΑΛ, φιλόλογος, αντιπρόεδρος στην ΟΛΜΕ.
  2. Κλωνιζάκης Μιλτιάδης: Πολιτικός μηχανικός, συνεργαζόμενος, μέλος της Κεντρικής Αντιπροσωπίας του ΤΕΕ, πρόεδρος Συλλόγου Γονέων 9ο Δημοτικού Σχολείου Χανίων.
  3. Μαρινάκης Αλέξανδρος (Αλέκος): Πολιτικός επιστήμονας, περιφερειακός συμβουλος Κρήτης.
  4. Νικολοπούλου Κατερίνα: Εκπαιδευτικός στην ιδιωτική εκπαίδευση, πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Χανίων, μέλος ΔΣ Σωματείου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Χανίων.
  5. Ντουνιαδάκης Γιάννης: Υποναύαρχος Πολεμικού Ναυτικού ε.α.
  6. Ρηγανάκος Φώτης: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Χανίων, μέλος ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Χανίων, μέλος της Ενωσης Γονέων Χανίων.

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στο Αιγαίο

Λέσβος

  1. Ζαφειρίου Ιωάννης: Ιδιωτικός υπάλληλος, άνεργος Μέλος ΔΣ του Παλλεσβιακού Εργατικού Κέντρου.
  2. Κακναβάτου Ζηνοβία (Ζήνα): Γιατρός ΠΕΔΥ στο Αγροτικο Ιατρείο Μόριας Μέλος ΔΣ του Νομαρχιακού τμήματος Λέσβου της ΑΔΕΔΥ.
  3. Κλιομιδιώτης Θεμιστοκλής (Θέμης): Αγρότης – μισθωτός σε κτηνοτροφική μονάδα. μέλος ΔΣ του Εκπολιτιστικού – Μορφωτικού-Αθλητικού συλλόγου «Ταξιάρχης», Δημοτικός Σύμβουλος στη Δυτική Λέσβο.
  4. Κομνηνάκα Μαρία: Δικηγόρος.
  5. Πλάντζος Σπύρος: Αδιόριστος εκπαιδευτικός μουσικός.

Σάμος

  1. Βρυνιώτη Βασιλική: Ιδιωτικός υπάλληλος, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Σάμου.
  2. Καρούτσος Φανούριος: Οικοδόμος, πρόεδρος συνδικάτου οικοδόμων Ικαρίας.
  3. Πέρρος Γεώργιος: Ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος της ΕΓ του ΠΑΜΕ, μέλος της ΕΕ της ΓΣΕΕ.

Χίος

Οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στη Χίο

  1. Αμπαζής Γεώργιος: Συνταξιούχος Δάσκαλος, Περιφερειακός Σύμβουλος.
  2. Διακορώνα Μαρία-Αναστασία (Νατάσα): Συνταξιούχος αεροσυνοδός, πρόεδρος συλλόγου γυναικών Χίου.
  3. Μιχαλάκης Αριστείδης (Άρης): Μαθηματικός, Ιδιωτικός Υπάλληλος πρόεδρος σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Χίου.
  4. Παληού Χριστίνα – Ειρήνη: Εκπαιδευτικός στην δημόσια εκπαίδευση, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Δασκάλων Χίου.

Δωδεκάνησα

  1. Γουρλά Δέσποινα: Λογοθεραπεύτρια.
  2. Κουντούρη Θεανώ: Φιλόλογος, άνεργη, μέλος ΔΣ Σωματείου Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ρόδου, μέλος της Ομάδας Γυναικών Ρόδου.
  3. Κριαράς Στυλιανός: Εκπαιδευτικός Δημ. Εκπαίδευσης, μαθηματικός, πρόεδρος Β΄ ΕΛΜΕ Δωδεκανήσου.
  4. Μακρή Κυριακή (Κική): Ξενοδοχοϋπάλληλος, αντιπρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Βορείου Συγκροτήματος Δωδεκανήσων, Δημοτική Σύμβουλος Δ. Κω.
  5. Παπακωνσταντίνου Κλεόβουλος: Τοπογράφος μηχανικός μέλος αντιπροσωπίας ΤΕΕ τμήματος Δωδεκανήσου, μέλος του Εθνικού Συμβουλίου ΕΕΔΥΕ, μέλος Γραμματεία Ροδιακής Επιτροπής Ειρήνης.
  6. Πότσος Καλετός (Τάκης): Ιδιωτικός υπάλληλος (οδηγός-πωλητής), μέλος ΔΣ Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ρόδου, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Ρόδου.
  7. Φραζής Νικόλαος – Νεκτάριος: Αγρότης, μέλος της Γραμματείας της επιτροπής κατοίκων Νότιας Ρόδου, μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής Αγροτών Νότιας Ρόδου.

Κυκλάδες

  1. Καϊλής Νικόλαος: Δασοπόνος, μέλος ΔΣ του Εργατικού Κέντρου Σύρου, Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Σύρου.
  2. Πρωτόπαπα Φρατζέσκα: Φυσικός.
  3. Ρεμούνδου Αικατερίνη: Αυτοαπασχολούμενη στον επισιτισμό.
  4. Σοφικίτης Μιχάλης: Ταξίαρχος πεζικού ε.α.
  5. Τσατσά Μαρία: Μαθηματικός, αυτοαπασχολούμενη σε ενοικιαζόμενα, μέλος Εξελεκτικής Επιτροπής ΟΓΕ.
  6. Χαραλαμπάκος Ορέστης: Μηχανικός πληροφορικής, υπάλληλος προγραμματιστής Μέλος ΔΣ Ένωσης Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηρακλείου.

Πηγή: 902.gr

Print Friendly, PDF & Email
(Visited 660 times, 1 visits today)